Після тривалого розслідування представники федеральної влади США оголосили, що використовувана в країні система відкликання дефектних і потенційно небезпечних автомобільних шин неефективна. 

Коментуючи результати розслідування, голова ради американського Національного управління з безпеки дорожнього автотранспорту (NHTSA) Крістофер Харт визнав: «Дані сьогоднішньої доповіді говорять про існування низки проблем, частина яких є системною, і споживачі самостійно не можуть нічого зробити з цією ситуацією. Нинішня система реєстрації та відкликання шин виявилася неефективною».

Роберт Моллоя, представник Національного управління з безпеки перевезень (NTSB), яке і провело розслідування, був більш категоричний: «Судячи з результатів нашої роботи, ця система не працює. Вона абсолютно збиткова».

Розслідування було розпочато NTSB в травні минулого року на тлі зростання числа ДТП зі смертельним результатом за участю автомобілів, оснащених шинами, які повинні були бути відкликані з ринку. Тоді канал ABC провів власне розслідування, яке показало, що система відкликання, використовувана урядом, не запобігає тому, що відзивні шини так само використовуються автовласниками, залишаються на полицях магазинів або просто опиняються в числі неврахованих NTHSA. Журналісти з відділень ABC в Атланті і Сан-Франциско змогли знайти шини у продажу, які підлягають відкликанню у декількох ритейлерів.

За даними NTSB, торік шини стали причиною «як мінімум 400-500 смертей» на дорогах США. Враховувалися аварії, які пройшли через те, що шини були з заниженим тиском, мали дефекти або були пошкоджені до цього. Місцева Асоціація виробників ГТВ (RMA) оскаржила ці дані, заявивши, що даний показник в 2-2,5 рази менше.

Рішення почати масштабне розслідування було прийнято частково через ДТП зі смертельним результатом у Флориді, в яке потрапив церковний мінівен, оснащений дефектними шинами, про відкликання яких було оголошено за рік до цього. При цьому ніхто з представників церкви не знав про факт відкликання. Тоді загинули дві людини, ще вісім - в основному підлітки - отримали травми.

«Коли ми бачимо, що в рік через шин відбувається по 33000 аварій на рік, стає очевидно, що це дуже серйозна ситуація, і багато в чому це пов'язано з системою відкликання шин», - заявив пан Харт.

У США існує система добровільної реєстрації шин при покупці, яка дозволяє знайти покупця з дефектною гумою, однак експерти кажуть, що цією можливістю мало хто користується.

Зачитуючи звіт, Роберт Самуолт з NTSB заявив: «Ось зараз я стою перед вами, читаю цю доповідь, і я не можу сказати, чи зареєстровані мої шини, і чи є з ними якісь проблеми».

За словами пана Харта, більшість водіїв взагалі не знає про те, що їм потрібно реєструвати шини для того, щоб вони могли отримати повідомлення про відкликання.

На думку NTSB, існує кілька способів поліпшити ситуацію і зробити так, щоб споживачі все ж отримували інформацію про те, що їм необхідно поміняти дефектні шини. Один з варіантів - це створення можливості перевіряти шини по ідентифікаційному номеру (ІПН) на сайтах виробників NHTSA. Крім цього, шинні компанії, за задумом NTSB, можуть інтегрувати в шини чіпи або нанести на них придатні для сканування коди, щоб працівники автосервісів могли швидко визначити, підлягають шини відкликанню чи ні. Пропонується також поліпшити форму, яку заповнюють покупцем, щоб згодом його було простіше знайти.

ABC також зазначає, що існує небезпека того, що куплені шини виявляться просто занадто старі. На думку експертів, в залежності від умов зберігання і експлуатації шини можуть почати розшаровуватися через шість років. При цьому ніяких законів або галузевих стандартів у цій галузі не існує, і споживачі можуть дізнатися про вік шин тільки по маркуванню на боковинах, значення якої багато хто не розуміє.

Ford, GM і Chrysler не рекомендують використовувати шини старше шести років незалежно від того, як вони експлуатувалися. У той же час представники шинної індустрії вказують, що немає ніяких свідоцтв того, що необхідно вводити настільки суворі вимоги