ЗАМОВИТИ ДЗВІНОК
Графік роботи: Пн.-Сб. з 9-00 до 20-00
Нд. з 09-00 до 18-00

Користь та шкода від дорожньої солі

14.06.2022

У всіх регіонах України дороги взимку посипають сіллю, щоб запобігти обмерзанню та ковзанню автомобілів. У всьому світі такий спосіб боротьби з аваріями взимку вважається найефективнішим. За даними американського Альянсу користувачів, посипання сіллю доріг знижує кількість аварій на 85%. Але водночас сіль шкодить як деталям автомобіля, так і значно погіршує стан шин.

Безперечно, кількість аварій таким чином стає на порядок меншою. Залишається головне питання, наскільки добре використовувати сіль для розморожування доріг і як вона впливає на навколишнє середовище?

Якою сіллю посипають дороги та як вона працює?


Дорожня сіль — це звичайна кам'яна сіль грубішої обробки. За хімічним складом вона буває двох видів:

  1. Хлористий натрій (NaCl) або кухонна сіль.
  2. Хлористий кальцій (CaCl2) не менш ефективний, але може коштувати дешевше.

Сіль використовують для зниження точки замерзання води. Якщо дороги вже скував лід, то достатньо солі прискорює танення льоду і підвищує чіпкість шини з дорогою.

Від температурних умов навколишнього середовища, і масштабів зледеніння доріг, залежить кількість солі, що посипається. Дорожня сіль, шляхом грубої обробки, має кристали значно більші, ніж знайома всім кухонна. Автомобіль, рухаючись по засипаних сіллю дорогах, роздроблює і вдавлює великі кристали солі в лід, чим прискорює танення замерзлої поверхні дороги.

Мінуси використання солі


  1. Пошкодження автомобіля

Сіль прискорює хімічні реакції із металом. Внаслідок такого каталізатора іржа поширюється швидше.

Як це відбувається:

  1. Солона вода призводить до контакту кисню та вуглекислого газу з металевими частинами автомобіля.
  2. Вільно плаваючі іони у дорожній солі вступають у контакт із водою. Ці іони прискорюють утворення оксиду заліза.
  3. Окислення металевих деталей автомобіля не захищених від води. Дорожня сіль та вода змушують процес іржі відбуватися швидше, ніж це відбувається у нормальних умовах.

Можна убезпечити свій автомобіль від руйнівного впливу солі. Для цього необхідно частіше відвідувати мийку, особливо приділяти увагу дну машини та колесам, натирати воском для кращого відштовхування вологи.

Найбільше страждає ходова частина автомобіля. Перед початком зимового сезону відвідайте сервіс та поспілкуйтеся про послугу герметизації та інші способи захистити деталі авто від нещадного впливу солі.

Крім автомобілів, сіль шкодить і інфраструктурі.


Автомобілі страждають від солі, просто рухаючись засоленими дорогами. Засипані дороги, тротуари, мости — всю зиму знаходяться під солоним шаром. Це веде до швидкого порушення цілісності матеріалу, з якого вони виготовлені. Солона вода часто руйнує чіпку структуру бетону, через що той починає кришитися. На дорогах з'являються вибоїни, в місцях де проходять трамвайні рейки, з'являються канави, самі рейки швидше піддаються окисленню.

  • Забруднення навколишнього середовища

Усього одна чайна ложка солі може назавжди забруднити 22 літри води!

Сіль, що використовується, не залишається весь час лежати на дорозі, у міру настання тепла, танення снігу і льоду несе солоний розчин у ливнівки. У нашій країні, на жаль, не вдосконалена система очищення води зі ливнівок, солона тала вода впадає в річки та просочується в ґрунт. Попадання солі в прісну воду безповоротно робить її солонішою, що дуже небезпечно для багатьох прісноводних жителів. Це ж відноситься до грунту, багато рослин не можуть вижити в засоленому ґрунті, що тягне за собою їх зникнення.

  • Забруднення питної води

Фільтри не врятують. Солона вода потрапляючи у водогін прискорює корозію труб. У місцях, де водогін прокладали зі свинцевих труб, корозія прискорює відшарування свинцевого шару, звільняючи попадання токсичного свинцю в питну воду.

Плюси використання дорожньої солі

Попри перераховані вище негативні наслідки використання солі для боротьби зі зледенінням доріг, вона залишається найефективнішим засобом для запобігання аваріям взимку.

За даними Американського альянсу користувачів доріг, кожні 10% покращення зчеплення, спричиняють зниження аварійності на 20%. Це дослідження показало, що усунення льоду на дорогах знизило показник аварій взимку на 93%.

В Україні часто використовують не чисту сіль, а суміш піску та грубокристалічної солі. Така суміш виходить дешевше і знижує кількість солі при розморожуванні доріг, не втрачаючи чіпкість шини з дорогою.

Співвідношення шкоди для екології та дорожньої безпеки


Звичайно, сіль є дієвим методом у боротьбі зі зледенінням та аваріями, але світ не стоїть на місці та повним ходом впроваджуються нові способи боротьби зі стихією з меншою шкодою екології.

У світі стає популярний метод "протизледеніння". Цей метод включає підготовку до зимового сезону. Суху дорого обприскують солоним розчином. Даний метод допомагає запобігти первинному зледенінню. Відмінно працює у широтах з неагресивною зимою.

Деякі штати США використовують більш незвичайні альтернативи, такі як розсіл для сиру, патока та дорожні системи на сонячній енергії. У штаті Міссурі дорожній департамент додає в розчин буряковий сік для запобігання корозії металу автомобілів.

Розробки рухаються вперед, але не факт, що найближчим часом світ відмовиться від використання дорожньої солі для екології та збитків безпеки водіїв.

Участь у зимовій безпеці доріг

  1. Ознайомтеся з порадами щодо безпечного водіння взимку. Заноси та ковзання можуть бути неминучими в деяких зимових умовах. Проте базові знання про те, як їздити снігом та льодом, можуть допомогти вам не стати учасником дорожньої пригоди.

  2. Тротуари, або доріжки біля будинку, можна посипати звичайним піском або наповнювачем для котячого туалету, що не менш ефективне та екологічніше. Це не розтопить лід, але зменшить ковзання та покращить зчеплення з поверхнею.

  3. Переконайтеся, що встановлені правильні шини на вашому автомобілі. Коли сніг та лід покривають проїзну частину, всесезонні шини можуть не впоратися із поставленим завданням. Ми рекомендуємо лінійку зимових шин - Bridgestone Blizzak, чіпкі, скандинавські, стійкі шини убезпечать ваше керування в будь-яких погодних умовах.

Ривок у майбутнє

Японський шинний виробник Bridgestone все більше і більше використовує при виготовленні нових шин екологічно чисті матеріали, які не поступаються по міцності штучним сумішам.

Зима сувора пора року, яка не терпить легковажного ставлення. Убезпечити себе можна з правильним комплектом шин Bridgestone Blizzak. Вибираючи зимові шини Bridgestone, ви можете впевнено керувати автомобілем, знаючи, що отримали спеціально розроблену шину для вашої безпеки.



Повернення до списку